Oleg Meleščenko je dnes uznávaným trénerom v slovenskom basketbale, ktorý vedie v sezóne 2024/2025 mužský tím Iskra Svit. Jeho cesta k trénerskej kariére bola ovplyvnená množstvom profesionálnych skúseností, z ktorých najviac vyčnieva jeho spolupráca s jedným z najvýznamnejších trénerov súčasnosti, Sergiom Scariolom. Sergio Scariolo je renomovaný basketbalový tréner, ktorý sa preslávil svojimi úspechmi v rôznych európskych kluboch, ako aj v národných reprezentáciách. Je považovaný za jedného z najlepších trénerov súčasnosti, s bohatými skúsenosťami v klubovom aj reprezentačnom basketbale. V týchto dňoch sa nachádza na Slovensku, kde pricestoval s tímom mužskej reprezentácie Španielska.
Spolupráca Olega Meleščenka s Sergiom Scariolom: Cenná lekcia profesionality
Meleščenko hodnotí svoju spoluprácu so Scariolom v BC Khimki ako mimoriadne pozitívnu a prínosnú. V čase, keď s ním začínal, mal Scariolo za sebou už bohatú kariéru, vrátane majstrovských titulov v Španielsku a Taliansku a viacerých vyhraných pohárov. Pre Meleščenka bola táto spolupráca cennou školou, ktoré zmenilo jeho pohľad na basketbal. „Keďže som bol začiatočník, spolupráca s ním pre mňa znamenala veľa. On už bol v tom čase veľmi skúsený – bol majstrom Španielska, Talianska a vyhral niekoľko pohárov s rôznymi družstvami. Bol to jeden z najlepších trénerov svojej doby, a práve preto bola táto spolupráca pre mňa úplne nová.Drobnosti a detaily, na ktoré kládol dôraz, mi ukázali, že je ešte veľa vecí, ktoré sa ako tréner musím naučiť.
Hoci som hral v reprezentácii a ako hráč som sa zúčastnil aj majstrovstiev sveta, uvedomil som si, že o basketbale viem len veľmi málo. Myslel som si, že mám dostatok skúseností, ale on mi otvoril oči. Ukázal mi, ako čítať zápas, ako trénovať a ako ho správne analyzovať. Táto spolupráca mi dala nesmierne veľa a nasmerovala ma na trénerskú cestu. Som za to veľmi vďačný,“ spomína tréner Meleščenko na začiatok spolupráce so Scariolom.
Trénerská filozofia: Precíznosť a disciplína
Z filozofie, ktorú tréner Svitu od Sergia Scariola absorboval, je kľúčová dokonalá príprava. Scariolo vyžadoval, aby mal tím vždy pripravených niekoľko alternatívnych variantov pre rôzne herné situácie, aby bol tím flexibilný a vedel reagovať na vývoj zápasu. Scariolov prístup bol založený na dokonalosti v každom aspekte hry – od prípravy, cez taktiku až po disciplínu na tréningoch a v zápasoch. Meleščenko sa naučil, že disciplína a dodržiavanie trénerom stanovených pokynov sú rozhodujúcimi faktormi pre úspech. „Pre mňa to bol jeden z najvýznamnejších trénerov, s ktorými som mal možnosť pracovať. Neskôr som pokračoval ešte s dvoma či troma ďalšími trénermi, ktorí patrili medzi najlepších vo svete basketbalu. U Scariola ma fascinoval jeho prístup k tréningomaj k zápasom – všetko muselo byť pripravené dokonale. Mali sme vždy pripravené tri alebo štyri varianty, plán A, B, C či D, pre ofenzívu aj defenzívu. Ak niečo nefungovalo, museli sme mať okamžite alternatívu. Ak sa útok zastavil, vedeli sme, čo začať hrať, a mali sme jasnú predstavu, cez koho útočiť.
Celkový prístup bol nesmierne precízny – doslova dokonalý, ako by som to nazval. Samozrejme, na všetko sa pripraviť nedá, či už v živote, alebo v basketbale, ale toto bola maximálna možná príprava, ktorá mohla trénerovi aj hráčom pomôcť a usmerniť ich. Filozofia bola pritom jednoduchá: tréner musí byť pripravený na takmer všetko, aby vedel hráčom poskytnúť riešenia. Najdôležitejšie však je, ako hráči tieto riešenia zrealizujú – na tréningu aj v zápase.
Keď máš málo času, musíš byť konštruktívny a presný, a tvoji hráči ťa musia počúvať. To však znamená, že už pred tréningovým procesom a zápasom si musíš vybudovať vzájomné pochopenie a rešpekt. Bez toho sa nedá vybudovať tím. Tento tréner bol detailista vo všetkom. Disciplína a poriadok museli byť prítomné všade – v šatni, na zápase, na tréningu, ale aj počas cestovania. Táto filozofia mi dala nesmierne veľa. Naučil som sa, že ako tréner musíš mať čo najviac informácií a byť pripravený na rôzne možnosti. Tento prístup ma ovplyvnil nielen v profesionálnom, ale aj v osobnom živote,“ upresnil Meleščenko.
Taktické skúsenosti a príprava na zápasy
V oblasti taktiky sa Meleščenko, počas svojej spolupráce so Scariolom, naučil, ako dôležité je dôkladné skautovanie súpera a analýza zápasov. „Ako som už spomenul, príprava bola dokonalá. Skauting zahŕňal analýzu minimálne troch až štyroch zápasov súpera, s ktorým sme sa mali stretnúť. Museli sme mať k dispozícii všetky možné informácie – aké systémy hrajú v útoku, ako bránia, a všetky ďalšie detaily ich hry. Tento tréner bol detailista a vyžadoval od nás, ako od svojich asistentov, kompletné informácie, ktoré sme mohli v danom momente získať.
Okrem toho sme museli pripraviť video skauting všetkého, čo hrajú, spolu s papierovým skautingom, kde boli presne nakreslené ich herné systémy. K tomu sme pridali písomné poznámky, ktoré sme upravili tak, aby ich hráči pochopili. Tieto procesy ma naučili, že si musím dávať pozor aj na tie najmenšie detaily, pretože práve tie často rozhodujú zápas – niekedy len o jeden či dva body.
Malé detaily, ako napríklad jedna zbytočná strata, zlý pohyb v obrane alebo nesprávne rozhodnutie v útoku, môžu byť rozhodujúce. Uvedomil som si, že disciplína má obrovský vplyv na celkový výsledok. Tak ako tréner nastavíš systém a hráči ho dôsledne dodržiavajú, výsledky sa dostavia. Ak ho však nedodržiavajú, veci nefungujú tak, ako by mali.Najdôležitejšie je, aby hráči dôverovali trénerovi a tréner zase hráčom. Práve táto vzájomná dôvera je základom úspechu a toho, čo nás posúva ďalej.“
Khimki sa dostalo do Top 16 Euroligy v sezóne 2012/2013. Ako zhodnotil výkon tímu a čo by urobil inak, keby malOleg Meleščenko príležitosť opäť pracovať s legendárnym Scariolom pri rovnakom tíme?
„Dobrá otázka, ale vždy je ľahké rozprávať o tom, čo by som spravil alebo čo by som zmenil, keby som mal šancu byť na inom mieste v danom čase. Ale je veľmi ťažké povedať, pretože najdôležitejšie sú rozhodnutia trénera v danom momente, keď sa niečo deje. Tieto rozhodnutia rozhodujú o výsledkoch a určujú, akým spôsobom sa tím posúva ďalej. To je kľúčové – ako tréner sa musí rozhodovať v danom okamihu, nie až keď je všetko rozhodnuté a mnohí môžu späťne hodnotiť, čo sa mohlo spraviť inak. Môžeš súhlasiť s tým, čo ti niekto povie, ale vždy je to inak vnímané, keď niekto pozerá z inej perspektívy. Kvalita trénera je viditeľná práve vtedy, keď je potrebná, v presnom okamihu.
Napríklad s Khimki sme sa dostali nielen do Top 16 Euroligy, ale aj do finále pohára. Boli sme vo Final Eight v Taliansku, kde sme viedli celý zápas, no nakoniec sme prehrali vo finále proti litovskému Rytasu. V poslednej štvrtine sme stratili vedenie a obsadili druhé miesto. To však bol veľký úspech, pretože nám to umožnilo dostať sa po prvý raz do Euroligy.
Ale čo sa týka toho, či by som niečo spravil inak, možno nejaké malé detaily, ale hovoriť o tom, ako by to mohlo byť, je naozaj ťažké. Ja som bol spokojný s tým, kde sme hrali, s kým sme hrali a ako sme hrali. A bol to veľký úspech, že hlavný tréner tímu bol Scariolo.“
Vzťahy s trénerom Scariolom a vplyv na jeho trénerskú kariéru
Aj keď sa ich cesty s trénerom Scariolom od ich spolupráce v Khimki odklonili, Meleščenko stále hodnotí túto spoluprácu ako nezabudnuteľnú. „Je to jeden z najlepších trénerov, s ktorými som mal možnosť pracovať. Keď som potreboval pomoc, vždy mi pomohol. Aj teraz, aj napriek tomu, že je zaneprázdnený, vždy sa ozve, keď mu napíšem,“ uviedol Meleščenko. „Volávali sme si. Vždy, keď som potreboval nejakú pomoc, či už ohľadom práce alebo niečoho iného, komunikovali sme. Teraz však dlhodobo nie sme v kontakte, pretože on bol dlhý čas v Toronte, kde sa stal víťazom NBA, a potom sa vrátil do Európy, kde trénoval Virtus. Predminulú sezónu bol v Eurolige a tento rok trénuje len španielsku reprezentáciu. Som veľmi vďačný, že som mal možnosť spolupracovať s jedným z najlepších trénerov v Európe.“
Čo si myslí Oleg Meleščenko pred zajtrajším zápasom Slovenska proti Španielom?
„Každý zápas je vždy päťdesiat na päťdesiat, pretože do výsledku vstupuje množstvo okolností. Záleží na tom, kde hráte, ako hráte, aký máte plán a ako sa vám začne dariť. Momentálne na Slovensku vládne fantastická atmosféra, ktorá žije basketbalom, a ja si prajem, aby to tak pokračovalo čo najdlhšie. Myslím si, že máme teoretickú šancu na úspech. Ak sa hráči dokážu psychicky chytiť, zostanú pokojní a už od začiatku sa im bude dariť, môže sa zrodiť aj prekvapenie. Kľúčové však bude, ako sa predvedú tí, ktorí budú na palubovke. Dnes je basketbal na Slovensku na vrchole, a to by mohlo priniesť ovocie v podobe kvalitnej hry. Samozrejme, nebude to jednoduché – bude to náročné. Ale ak si tím udrží koncentráciu celých 40 minút a bude sa držať plánu trénera, prečo by to nemohlo vyjsť? Ja prajem slovenskému tímu, aby odohral svoj najlepší basketbal a ukázal, čo dokáže. Diváci vždy ocenia, keď hráči bojujú, aj keď to niekedy nevyjde a prehráme. Ale ak všetci uvidia, že tím do toho dal maximum, budú spokojní.“
Zdroj Oleg foto – Jakub Kotian
Zdroj Scariolo foto – Hendrik Osula