Tímy Svitu U14 a U15 na Medzinárodnom turnaji v Kežmarku

0

Sezónu 2023/2024 uzavreli na Medzinárodnom turnaji v Kežmarku dva tímy basketbalového klubu mládeže Iskry Svit. Družstvo Svitu U14 pod vedením trénerky, Michaely Drobnej a asistentky Kataríny Horváthovej, a družstvo Svitu U15 pod vedením trénera, Miloša Ivana. 

Pre náš tím do 14 rokov to bola kvalitná skúsenosť, vďaka ktorej si zmerali sily proti starším hráčom. Skúsenosť z turnaja dala našim chlapcom možnosť pocítiť tvrdší a fyzickejší basketbal. Získali sme výborné skúsenosti do prípravy hráčov na nasledujúcu sezónu. Pre náš tím do 15 rokov to bolo dobré porovnanie s rovesníkmi z iných klubov. Zdolali sme Žilinu, ktorá sa umiestnila na bronzovej pozícii na MSR U15. V nedeľu sme prehrali súboj o 3.miesto s domácim Kežmarkom. Na zápase chýbali lídri tímu, Samuel Ivanko a Norbert Fassinger, ktorí si plnili reprezentačné povinnosti kategórie U15 v Seredi. Aj napriek absencii dvoch kľúčových hráčov v tíme Svitu U15, sa chlapci nevzdali, bojovali jeden za druhého a ukázali veľkú chuť po basketbale. Výsledok nebol tak dôležitý, ako herný prejav tímu, s ktorým sme boli spokojní.

Vyjadrenie hlavného trénera tímu U15, Miloša Ivana: „Po roku sme opäť privítali možnosť zahrať si na Memoriáli Vladimíra Jančeka v Kežmarku. V priebehu štyroch dní, chlapci odohrali päť zápasov. Proti 2 účastníkom MSR U15, Spišská Nová Ves a Victoria Žilina, ďalej Šinter Bratislava a Ruda Slaska (tím z Poľska). S týmito tímami sme si zmerali sily v zápasoch v skupine. S domácim tímom Kežmarku sme sa stretli v súboji o 3.miesto. Do turnaja sme však nevkročili dobre. V zápase so Spišskou Novou Vsou sme sa vlastnými chybami pripravili o víťazstvo. Ďalšími dvomi tesnými výhrami so Žilinou a Bratislavou sme stále živili nádej na boje o medajlu. Do zápasu s Ruda Slaska sme nastúpili s energiou, ktorá nám priniesla víťazstvo a boj o bronzové medaily. Nastúpili sme bez dvoch opôr tímu, aj napriek tomu sme bojovali do konca. Bohužiaľ strelecky sa nám v nedeľu nedarilo. Vyhoreli sme na podkošovej streľbe a trestných hodoch. Musíme sa poučiť z chýb a makať ďalej. Na záver sa chceme poďakovať organizátorom a hlavne Jozefovi Juhászovi za účasť na Memoriáli.“

Vyjadrenie hráča BKM Iskra Svit U15, Krištofa Cvanigu: „Pôsobenie na turnaji hodnotím veľmi výborne. Atmosféra bola výborná, mal som si možnosť zahrať proti iným národnostiam. Aj keď sme prehrali zápas o 3.miesto, za mňa sa tam hral dobrý basketbal.“ 

Vyjadrenie hlavnej trénerky tímu U14, Michaely Drobnej: „Ďakujeme za pozvanie od družstva Kežmarku, že nám dali možnosť sa konfrontovať so staršími chlapcami, bola to pre nás veľka skúsenosť, hrať prvýkrat útok proti zónovej obrane a zónovému pressingu. Chalani aj napriek fyzickému hendikepu išli do súbojov naplno, čo sa mi veľmi pačílo. Tento turnaj bol pre nás ukončením sezóny s možnosťou vidieť, kam sa fyzicky posunúť v rámci kategórie U15.“

Vyjadrenie hráča BKM Iskra Svit U14, Matúša Horvátha: „Pôsobenie na turnaji v Kežmarku hodnotím veľmi pozitívne. Hrali sme proti tímom, ktoré hrajú v kategórii U15 a aj proti súperom z Poľska. To nám pomohla nazbierať veľa skúseností.“

Vyjadrenie hráča BKM Iskra Svit U14, Kristiána Banczíka: „Ja a moji spoluhráči sme veľmi vďační za pozvanie na tento turnaj. Keďže sme hrali proti starším tímom, aspoň sme nazbierali viac skúseností. Dôležitá vec, ktorú sa musíme naučiť ako celý tím je, že na ihrisku sa musíme všetci maximálne sústrediť a koncentrovať na hru. Tiež musíme všetci dávať pozor, keď trénerka vysvetľuje, aj keď vtedy práve nehráme. Nepáčilo sa mi nešportové správanie poľského tímu. Celkovo sa mi turnaj páčil a budem rád, keby sme si to mohli ďalší rok zopakovať.“

V mene basketbalového klubu mládeže ďakujeme za organizáciu turnaja, udržovanie tradície a za pozvanie Jozefovi Juhászovi a klubu BK MŠK Kežmarok!

Výsledky posledného dňa medzinárodného basketbalového turnaja – Memoriál Vlada JANČEKA v Kežmarku:

o 7. miesto: BKM Iskra Svit 2010 – Pogon Ruda Slaska 36:60 (14:23)

o 3. miesto: BK MŠK Kežmarok – BKM Iskra Svit 2009 48:44 (27:20)

Celkové konečné poradie na tohtoročnej edícii turnaja:

1. Lublinianka KULL basketball Lublin 

2. BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 

3. BK MŠK Kežmarok 

4. BKM Iskra Svit 2009

5. MBK Victoria Žilina 

6. ŠBK Junior Levice 

7. Pogon Ruda Slaska 

8. BKM Iskra Svit 2010

9. BK Šinter Bratislava 

10. BK MŠK Kežmarok B