Od sezóny 2017/2018 bude redakcia webu basketliga.sk spolu s riaditeľom súťaže Petrom Mičudom a v spolupráci so spoločnosťou Peak vyhlasovať „Peak hráča mesiaca“. V októbri si toto ocenenie vyslúžil rozohrávač Iskry Svit Saša Avramovič.
Peak hráč mesiaca október – Saša Avramovič 
„Podtatranci“ patria k príjemným prekvapeniam doterajšieho priebehu nového ročníka Eurovia Slovenskej Basketbalovej ligy. Vďačiť môžu za to hlavne 24-ročnému srbskému rozohrávačovi Sašovi Avramovičovi. Aj s jeho veľkým prispením mali pred ôsmym kolom bilanciu piatich víťazstiev (Prievidza, Karlovka, Komárno, Handlová a Žilina) a dvoch prehier (Levice a Inter). Vždy, keď „medvede“ triumfovali, tak bol práve on jednou z ústredných postáv na ceste za dvoma bodmi. „Som veľmi šťastný, že môžem byť Peak hráčom mesiaca október. Ako tím sme hrali veľmi dobre. Nie je to len o mne, ale všetci sme si zaslúžili dosiahnuť také výsledky. Dúfam, že aj naďalej budeme dosahovať podobné výsledky,“ vyjadril sa k oceneniu Avramovič.
Prejdime k číselným faktom, srbský basketbalista bol označený trikrát za hráča kola (v druhom, piatom a siedmom kole) a rovnako bol trikrát súčasťou našej ideálnej päťky (v rovnakých kolách ako pri hráčovi kola). Na svojom konte má dva najlepšie strelecké výkony aktuálnej sezóny, 38 bodov proti Prievidzi, o bod viac zaznamenal proti Žiline. S priemerom 26,0 bodu (59,2% úspešnosť za dva body, 31,4% za tri body a 80,4% trestných hodov) na zápas je jasným streleckým lídrom v rámci Eurovia SBL. Okrem toho mal v štatistikách priemerne aj 5,8 doskoku, 4,1 asistencie, 2,0 zisku (tretie miesto v lige) a 7,3 získaných faulov (líder ligy) vo svoj prospech. Jeho priemerný index užitočnosť predstavoval hodnotu 25. Zaujímavý pohľad je do hodnoty plus-mínus, kde má Avramovič kladnú hodnotu deväť.
„Nielen aktuálne postavenie družstva Iskra Svit v tabuľke Eurovia SBL, ale aj výkony jeho hráčov naznačujú, že Svit bude aj tento rok patriť družstvám s vysokými ambíciami. Celá hra sa však momentálne točí okolo najlepšieho hráča mesiaca október – Sašu Avramoviča. Jeho vstup do tejto sezóny je impozantný a ťahá Svit na vrchol tabuľky. Priemer 26,1 body a priemerná užitočnosť 25 je vizitkou vysokej kvality. Budem so záujmom sledovať, ako sa jemu osobne, ale aj družstvu Svit bude dariť v lige. Každopádne o Peak hráčovi mesiaca nebolo treba dlho rozmýšľať a cena je v správnych rukách,“ povedal riaditeľ súťaže Peter Mičuda.
Autor: Michal Duchovič/basketliga.sk
Foto: Daniel Faix